Om oss

cropped-EU-flaggaEuropeiskajordbruksfondenfärg.jpgLugnåsbergets fiberförening arbetar för att Lugnåsberget och Trankärr ska få ett fibernät. I september 2016 har föreningen 115 medlemmar och 125 anslutningar.

Vi medlemmar i föreningen, utgör en intressedriven organisation som har till uppgift att genomföra hela processen att marknadsföra, projektera, skriva avtal och söka olika tillstånd från myndigheter och enskilda. Det är föreningens medlemmar som kommer att vara ägare av det färdiga nätet.

Föreningens bankgirokonto är: 372-7062

Styrelsen består av följande personer nedan. Välkommen att kontakta oss om du har frågor:

Ordförande Hans Gustavsson Lugnås Lövrödjan 1

542 94 Mariestad

hans@higkonsult.com 0501-40330

070-4615266

Sekreterare Lennart Lundholm Lugnås Kulpetorp 3

542 94 Mariestad

lennart.lundholm@telia.com 0501-40339

076-9017502

Kassör Ulf Larsson Dragspelsvägen 4

542 41 Mariestad

storamyran@telia.com 070-3146143
Ordinarie

ledamot

Emil Hessle Lugnås Nyberg 1

542 94 Mariestad

emil_hessle@hotmail.com 0501-40003

076-4123686

 

Ordinarie

ledamot

Fredrik Johansson Lugnås Älerud 4

542 94 Mariestad

fredrik@elektronikhuset.se 0501-71117

073-6603145

Ordinarie

ledamot

Sten Johansson Lugnås Boo 1

542 94 Mariestad

steniboo@hotmail.com 0501-40551

0708-940551

Ordinarie

ledamot

Björn Svensson Lugnås Nylund 2

542 94 Mariestad

bjoern.svensson@telia.com 0501-40580

076-1282813

Suppleant Karin Bergvall Lugnås Ekängen 1

542 94 Mariestad

karin@klosterforlag.se 0501-40918

0734-303235

Suppleant Martin Friberg Lugnås Björkhagen

542 94 Mariestad

fribergdevelopment@telia.com 0501-40000

070-6753066

Suppleant Christina Herthnek Trankärr Berget 1

542 95 Mariestad

herthnek@gmail.com 073-712 27 49
Suppleant Michael Nyberg Lugnås Skolbacken

542 94 Mariestad

michael.nyberg@dataskolan.se 070-5400100

070-5531124